گوردخمه برد عاشقان و مقبره حمزه قادری

 

بنای قلعه شاهين:

بنای قلعةشاهين درروستاي سراب قلعه شاهين درراه فرعي منشعب ازجادةاصلي كرمانشاه-قصرشيرين كه ازكل داودمي گذردپس از18كيلومترقراردارد،آثاراين قلعةعظيم،به طرف خط الرأس ارتفاعات اين ناحيه ادامه دارد.دراين محل صخره اي به طوب حدود150متروعرض80-10متروجوددارد.ارتفاع صخره دركمترين نقطه 10مترودربلندترين نقطه بيش از100متراست.بقاياي آثارقلعةنزديك اين صخره هنوز مشاهده مي شود.درقسمتهاي اول قلعه،ملاط معمول زمان ساساني وجودندارد.ولي درنزديكي صخره وروي آن،آثارملاط ساساني ديده مي شود.دركنارصخره چهارپلةسنگي وجودداردكه راه بالارفتن به صخره است.بالاي پله ها،آتشداني به قطر28سانتي مترموجوداست.

 

گوردخمه برد عاشقان:

 اين گوردخمه در روستاي مله ديزگه از توابع دهستان ذهاب در دامنه كوهي به فاصله 2 كيلومتري از روستا قرار گرفته است . اين گوردخمه نيز همانند گوردخمه سان رستم در داخل قلعه سنگ بزرگي به شكل مكعب مستطيل به طول 40/5 متر و عرض 40/4 متر و به ارتفاع 50/2 متر ايجاد شده است . اين گوردخمه نيز داراي اتاقي است كه در داخل سنگ كنده شده است . اين اتاق به طول 46/1 و عرض 05/1 سانتي متر مي باشد . اگر چه زماني اين گوردخمه را نيز همانند ساير گوردخمه به دوره ماد نسبت مي دانند ولي امروزه آن را متعلق به دوره ساساني مي دانند .

 

مقبره حمزه قادری:

این مقبره در سر پل ذهاب و بر سر راهی که به «مله دیزکه» منتهی می شود، قرار دارد. این مقبره در داخل آتشکده ای از دوره ساسانی قرار دارد و به وسیله لاشه سنگ و ملات گچ ساخته شده است. وجود این مقبره موجب شده که بقایای آتشکده ساسانی تاکنون سالم بماند. اهالی محل متعقدند که این آتشکده مقبره حمزه قاری است و برای آن احترام خاصی قایلند.

!! نوشته شده توسط رضا حاتمی | 21:2 | شنبه بیست و یکم دی 1387 •

تاریخچه دو میدانی و هاکی و جودو و بوکس شهرستان سرپلذهاب

تاریخچه دو میدانی شهرستان سرپلذهاب :

 از ورزشکاران مطرح این رشته اقای علیجان ویسی است ( ایشان اولین کارشناس تربیت بدنی

 سرپلذهاب است و در رشته های کشتی و هاکی نیز دارای تجربیات خاصی است و یکی از

 کسانی است که در بسط و توسعه ورزش شهرستان  نقش ارزنده ای دارد) از دیگر ورزشکاران

 این رشته ورزشی میتوان به اقایان: بهروز چقاکبودی ، کیانوش محمدی و....نام برد

  

تاریخچه هاکی شهرستان سرپلذهاب :

ورزش هاکی رسمآ توسط آقای علیجان ویسی در سرپلذهاب گسترش یافت و چند سال

 گذشته در سطح استان و کشور دارای حضور های موفقی بوده است بطوریکه تاکنون چند

 نفر از هاکی بازان شهر به تیم ملی دعوت شده اند و مربی هاکی که در حال حاضر اقای

 شاپور سلیمی میباشد ایشان به تیم ملی دعوت شد و به مدت دو سال عضو تیم ملی بود

 و اکنون هم به عنوان سرمربی تیم جوانان استان و شهرستان سرپلذهاب است . از دیگر

 ورزشکاران این رشته میتوان به اقایان : منصور هدایت ، رضا فتاحی ، پرویز دولت پرست ،

 اسلام محمدی ، مهدی کاراندیش ، مهدی مرادی ، یوسف مرادی ، رشید مرادی ، سعید

 رستمیان ، بهرام نظری ، سامان رستمی ، فرزاد اعظمی ، فردین پیری ، پیمان احمدی ،

 داریوش مرادی مطلق و..... اشاره نمود .

 

تاریخچه جودو در شهرستان سرپلذهاب:

این رشته رزمی در سال 1373 توسط اقایان : منصور سلیمی و حیدر مهدوی به شهرستان سرپلذهاب اوره شدو مدتی بعد به علت پاره ای از مشکلات متوقف گردید تا اینکه در سال 1376 مجدد توسط اقایان : فتاحی ، ویسی ، کمری دائر گردید و هم اکنون با مربیگری اقایان : تورج فیضی ، ثمین ویسی  کلاسهای اموزشی ان دائر است .تعدادی از ورزشکاران مطرح این رشته که توانسته اند در رقابتهای استانی یا کشوری حائز مقامی شوند میتوان به اقایان  : حسین کمری ، ثمین ویسی ،همایون ربیعی ، جلال فتاحی ، اقبال فتاحی و.... اشاره کرد تعداد دیگری از ورشکاران این رشته میتوان به اقایان : عبدالله شکربیگی ، منصور رحیمی ، اشکان یادگاری ، سعید الیاسی ، قوام کشتمند ، کیومرث کمری ، حسین نوری ، فریبرز علیپور ، سجاد حسنی ، هادی رشیدپوریان ، محسن محمدی ، عرفان ذهاب ، حیدر غلامی ، اکبر غلامی و ........اشاره کرد

  

تاریخچه بوکس در شهرستان سرپلذهاب :

این رشته ورزشی اولین بار در سال 1370 توسط کیومرث شهسواری در سرپلذهاب دائر گردید.که بعد ها وی از فعالیت ورزشی باز ماند و این رشته در سالهای بعد توسط علی جمشیدی قهرمان اسیا ادامه یافت و هم اکنون توسط همایون بابایی اداره میشود از قهرمانان سرپلذهاب در این رشته ورزشی میتوان به اقایان : کیومرث حیدری (قهرمان ایران در سنگین وزن ،قهرمان مهاجرین کشور ، و قهرمان چند جانبه سپاه) کمال حیدری (قهرمان سنگین وزن بوکس کشور در دو مرحله ) فروتن گل ارا (قهرمان اول جوانان کشور در سال 1380 ، نایب قهرمان مسابقات بین المللی کشور در سال 1380 ، قهرمان اول کشور در سال 1381 ،نفر اول انتخابی تیم ملی در سال 1381 ، نایب قهرمانی مسابقات بین المللی بوکس دهه فجر که تا کنون چند بار به تیم ملی دعوت شده است ) سروش سهرابی (قهرمان استان ، قهرمان سوم جوانان کشور در سال 1377) شهرام ترادیده (قهرمان سوم کشور در سال 1381 ) صید علی زنگنه ، شهریار ترادیده و .... نام برد

!! نوشته شده توسط رضا حاتمی | 19:12 | جمعه بیستم دی 1387 •

رودخانه الوند و گوردخمه ديره

رودخانه الوند : 

الون

رود الوند از ميانه شهر سرپل ذهاب گذشته و از غرب به سمت قصرشيرين جاري مي گردد و از کناره شرقي رشته کوههاي "بازي دراز" گذشته و به مرکز شهر قصرشيرين مي رسد. اين رودخانه پس از گذر از ريجاب وارد تنگ پيران در نزديکي قريه پيران و سپس به جلگه اي در پايين روستاي "بان زرده" وارد مي شود. طول رودخانه الوند از اين سرچشمه تا آبريزگاه دجله 280 کيلومتر و ارتفاع آن ازسرچشمه به يک هزار و500 متر مي رسد.

رودخانه سرزنده و هميشه جاري "الوند" يا "حلوان" در غرب استان کرمانشاه از کوههاي دالاهو و قلاجه سرچشمه مي گيرد.
سرچشمه اصلي اين رودخانه از سراب اسکندر در غرب قلل زاگرس حد فاصل 32 کيلومتري در شرق دشت ذهاب و در شمال دهستان ريجاب واقع شده است.
واژه الوند، برگرفته از يک واژه از زبانهاي آريايي است که به مفهوم "از آن بزرگي يا بلندي" مي باشد و نام کوه الوند که در نزديکي شهر همدان (اکباتان ) واقع شده نيز از مشخصه هاي نامهاي جغرافيايي در سرزمين اسکاني آرياييان مي باشد.
به عقيده کارشناسان، الوند از "هرا يا هله" به معني بلند و " ونتا يا وند" به معني "از آن يا متعلق" برگرفته و واژه "وند" به عنوان پسوند در نام طوايف کرد درکردستان بسيار ديده مي شود، مانند "کاکاوند" ، "رشوند" و بسياري ديگر.
براين اساس، رودخانه هاي که از بلندي کوهها با شدت جاري مي شوند و آبشاري را بوجود مي آورند، در گويش هاي آريايي "هراوند يا هله وند" ناميده شده اند.
پس به تعبيري ديگر مي توان اينچنين بيان کرد که نام کنوني رودخانه الوند تنها تکاملي ديرينه از واژه آريايي "هله وند" است که در ادبيات عربي به "حلوان" مبدل شده و در گويش کنوني مردم منطقه به زبان کردي به "الون" و يا "هه لون" مشهور شده است.
به گفته کارشناس اداره ميراث فرهنگي قصرشيرين، در ادبيات عرب حلوان را شهري قديمي نيز دانسته اند که در ابتداي گذرگاه زاگرس و در مکان امروزين شهر سرپل ذهاب قرار داشته است.
شهر حلوان در ادبيات پهلوي از ريشه زبان مادي " کاله" گرفته شده و آشوريان آنرا " کالمانوو يا کالخ " نيز ناميده اند.
"ايرج افشار" در دومين جلد از کتاب خود تحت عنوان "کرمانشاهان و تمدن ديرينه آن " آورده است: برخي ادبيات تاريخي شهر"حلح" را که هزاران يهودي "ساماريه" در زمان آشوريان به آن تبعيد شده بودند، همان شهر حلوان مي دانند.
ناحيه حلوان از ديرباز ناحيه اي حاصلخيز با چشمه هاي آب معدني بسيار و باغهاي فراوان بوده است " کواد " يکي از پادشاهان ساساني دراين ناحيه آبگينه اي ساخته و اصلاحات بسياري انجام داده بود.
به دليل موقعيت حساس منطقه اعراب در نيمه هاي قرن ششم ميلادي به آن حمله بردند و جز ويرانه اي چيزي از آن برجاي نگذاشتند.
رود الوند ازهمان ابتدا به صورت رودخانه بزرگي در حدود 12 کيلومتر در اين دره زيبا جريان دارد، همانطور که به راه خود ادامه مي دهد، نهرهاي متعدد بدان مي پيوندند.
پهناي دره ريجاب حدود 500 متر و دو طرف آن سراشيبي ژرفي تشکيل شده و از ابتدا تا انتها از درخت و باغهاي ميوه پوشانده شده و در اعماق آن رود ريجاب (ريگ آب ) جوشان و خروشان از ميان سنگها و صخرها در جريان است.
اين رودخانه پس از گذر از ريجاب وارد تنگ پيران در نزديکي قريه پيران و سپس به جلگه اي در پايين روستاي "بان زرده" وارد مي شود.
رودبارهاي کوچک منطقه ازقبيل آبهاي بان زرده، ياران، بشيوه، قلعه شاهين ، ديره ، گلان و بزکنه از طرفي و آب سراب گرم از طرف ديگر هر يک جداگانه در محل هاي مختلف به آن وارد مي شوند.
رود الوند پس از آن از ميانه شهر سرپل ذهاب گذشته و از غرب به سمت قصرشيرين جاري مي گردد و از کناره شرقي رشته کوههاي "بازي دراز" گذشته و به مرکز شهر قصرشيرين مي رسد.
الوند سپس به دهستان نصرآباد در نزديکي قصرشيرين وارد شده و با رودهاي چم امام حسن و با رودخانه تنگاب مخلوط گشته و با عبور از روستاي قره صدف بطرف شهرستان خانقين در کشور عراق آبريز مي شود.
الوند پس از عبور از شهرهاي قصرشيرين و خانقين در قسمت جنوبي ناحيه دکه و قله از طرف چپ وارد رودخانه سيروان مي شود و پس از آن به رود دجله در عراق مي پيوندد.
به گفته مقامات محلي، اين رودخانه ضمن اينکه آب و هواي مناطق را مديترانه اي ساخته، دشت شهرستانهاي قصرشيرين و خانقين عراق را نيز مستعد زراعت و کشاورزي کرده است.
سرچشمه ديگري که به الوند مي پيوندد از آبخيزها و چشمه سارهاي دره شمالي کوه قلاجه در 24 کيلومتري جنوب غربي هارون آباد نشات مي گيرد و به نام رودخانه کفرآور از دهستان کفرآور به سوي شمال غربي روان مي شود و روستاهاي که به همين نام است را سيراب مي کند.
در فاصله يک کيلومتري شمال غربي روستاي هارير با ريزآبه نسبتا بزرگي که از مناطق جياکويي و سگان عبور کرده مخلوط مي شود و پس از گذشتن از يک دره تنگ و پر پيچ و خم به دهستان ديره وارد مي شود و به نام رود ديره از دره ميان کوههاي دانه خشک و بازي دراز عبور مي کند و به دهستان جگرلو از توابع شهرستان قصرشيرين وارد مي شود.
طول رودخانه الوند از اين سرچشمه تا آبريزگاه دجله 280 کيلومتر و ارتفاع آن ازسرچشمه به يک هزار و500 متر مي رسد.
اين رودخانه در مسير خود در شهرستان قصرشيرين ضمن سيرآب کردن زمين هاي زراعي و کشاورزي بخصوص درختان نخل و نيزارهاي اطراف، با گذر از مرکز شهر جلوه خاصي به آن داده و به نوعي محلي براي تفريح و تفرج دوستداران طبيعت و ماهيگيران شده است.

 

سراب گرم ( طبيعي ) :

                                         

سراب گرم

این سراب که در سه کیلومتری سرپلذهاب قرار دارد از جاذبه های طبیعی محسوب شده و معمولا در ایام تعطیل بازدید کنندگان بیشتری دارد . در نزدیکی ای سراب بقایای بنای ساسانی قلعه منیژه قرار دارد . در داخل این سراب چشمه های متعددی می جوشد و سرریز آب آن جهت سرپلذهاب استفاده میشود .آب خوراكي سرپلذهاب از اين سراب تامين ميگردد

 

 

سراب قلعه شاهین:

                                             

سراب قلعه شاهین

این سراب در نزدیکی سرپلذهاب قرار دارد و از تفرجگاههای مردم منطقه محسوب میشود در اطراف این سراب هم بقایای تعدادی از ساسانی که با لاشه سنگ و ملاط گچ ساخته شده قرار دارد . که بیشتر به صورت مخروبه در آمده اند

 

سراب ريجاب:

سراب ريجاب

 در روستاي ريجاب از دهستان بان زرده شهرستان سرپلذهاب در ارتفاع1350 متري از سطح دريا واقع شده، وجود آبشارهاي خروشان و كف آلود، باغات و درختان انبوه مانند: چنار، انار، گردو، سپيدار و سراب، ييلاق با صفايي را بوجود آورده است و به همين سبب از مناطق تفريحي و تفرجگاهي مردم بومي و شهرستانهاي اطراف بوده كه با توسعة گردشگري، يكي از قطب هاي گردشگري ارزشمند كشور به شمار مي آيد.

 گوردخمه ديره :

    اين گوردخمه در فاصله 24 كيلومتري جاده سرپل ذهاب به طرف ديره در نزديكي روستاي گلين قرار دارد . اهالي روستا اين گوردخمه را به نام فراي كن يا تاق فرهاد يا اتاق فرهاد مي شناسند . گوردخمه مورد بحث به طول 50/6 متر ، عمق 20/3 متر و ارتفاع 15/2 متر مي باشد . در انتهاي دخمه دو پله به طول 35/1 متر ايجاد شده است . همچنين در ديوار جنوبي اين دخمه صفحه اي به ابعاد 34/1*60/1 متر جهت ايجاد نقشي تراشيده شده است .

 

!! نوشته شده توسط رضا حاتمی | 1:29 | سه شنبه هفدهم دی 1387 •

تاریخچه کشتی سرپلذهاب

تاریخچه کشتی سرپلذهاب:

کشتی یکی از رشته های قدیمی و پر طرفدار در شهرستان سرپلذهاب است که سالها پیش از

انقلاب در سالن کشتی تربیت بدنی سرپلذهاب دنبال می شد و قهرمانان و پهلوانان زیادی را هم

 به جامعه کشتی معرفی کرد. سابقه این رشته ورزشی به سال ۱۳۴۵بر میگردد که شخصی بنام

آقای سید اصغر ترابی اهل زنجان که بصورت سپاه دانش در سرپلذهاب مشغول تدریس بود و در

رشته کشتی دارای تجربه نیز بود باعث تشویق جوانان شهرستان سرپلذهاب به این رشته شد .

از اولین کسانی که به این رشته روی آوردند می توان به اقایان :

 صید علی فتاحی ، احمد بانیارانی ،کرمعلی فرمانی ، علیمراد اسماعیلی ، علیمراد غلامی ،

حسن سلیمانی ،علی رضا بشیری ، حاتم بشیری و..... اشاره کرد .

 و سپس بعد از آن دوره مربیانی ازجمله محمد باقری ،محمد توسلی نیا ، حبیب ملکشاهی و

علی میر کرمی کشتی سرپلذهاب را تا سال ۱۳۵۷ هدایت کردند .

از دیگر کشتی گیران مطرح سرپلذهاب که عناوین قهرمانی کشور واستان را به دست آورده

 اند و سالهاست که در این رشته ورزشی به فعالیت مشغولند که میتوان از آقایان :

مراد مرادی ، رشید سلطانی ، صید علی فتاحی ، خیرالله فتاحی ، غلامعلی فتاحی ،

 حبیب ملکشاهی ، قدرت الله جمشید زاده ، احمد بانیارانی ، رستم محمدی ، محمود کرمی ،

 سید رضا موسوی ، حیدر حاتمی ، عزیز حاتمی ، غلام رد ، عبدالحسین رخصی ،

 محسن رخصی ، کیومرث حیاتی ، رشید باباخانی ، علیجان ویسی ، رستم فرجی  ،  

محمود شکربیگی ، عزت الله رحیمی ، احمد کنعانی ، قاسم نامداری ،منصور قیطاسی ،

شهید اسکندر باقری ، فریدون شکربیگی ، باباخان حاتمی ، خیدان حاتمی ، حمید رضا حاتمی ،

 مظفر حیدری ،  امجد کمری ، عزیز رستمیان ، بهمن اسدپور ، نعمت مرادی ، عزت کارگر ،

عبدالله مرادی ، سعید عبدی ، نصرت الله صادقی ، علیرضا شکربیگی، مهدی شکربیگی ، عبدالله شکربیگی ،

علی میر شکربیگی ، نبی عباسی ، رشید سلطانی ، سیامک صیادی ، قدرت صادقی ،

 روح الله عباسیان ، نعمت حسینی ، علی احمد رضایی ، محمد صادقی ، حشمت احمدی ،

 علی مرادی ، عزت الله محمودی ، هوشنگ والایی ، چنگیز عیده پور ، سعید سلیمی ، مسلم

 نظر ابادی ، احسان فتاحی ، نورالله اسدپور ، یوسف اسکندری ، فریبرز شاه ویسی ، مصطفی

 قلعه شاهینی ، مجتبی قلعه شاهینی ، حسن عباسیان ، شهریار عباسیان ، علی الفتی ،

حسن الفتی ، سیامک عزیزی ، سعید عبدی ، مسعود سلطانی ، مهرداد امینی ، حجت الله

 داستان ، فتح الله داستان ، نعمت حسینی ، عمران صفری ، قهرمان صفری ، اصغر میرزایی ،

 جلیل الیاسی ،علی بخش رسولی ، مهدی چراغی ، آزاد نوروزی ، عبدالله مرادی ، اردشیر

 مرادی  ، کیوان قلخانی ، ایمان احمدی ، حمید رضا مالکی ، شهریار مرادی ، علیرضا محمودی

 ، مظفر اسد پور ، عزیز حسینی ، جهانشاه چراغی ، سیامک رسولی ، جلال شکربیگی ،

مرحوم مصطفی شکربیگی ، فرهاد مرادی ، بهزاد نوروزی ، علی غلامی ، نظام خانی ،

خیرالله محمدی و ....... اشاره کرد

 

 

اعضای هیات کشتی شهرستان را جهت آشنایی دوستداران کشتی  معرفی می کنم

 آقای علیرضا شکربیگی      رئیس هیت کشتی

 آقای نعمت مرادی               نایب رئیس

 آقای علی مرادی               دبیر هیت کشتی

 آقای حاج احمد محمد پور       خزانه درا

 آقای عزیز رستمیان            مسئول کمیته انضباطی

 

 در حال حاضر آقای علیرضا شکربیگی رئیس هیت کشتی سرپلذهاب می باشد .


http://uploadkon.ir/uploads/Dup%2801%292013-02-16-821_1.jpg

!! نوشته شده توسط رضا حاتمی | 18:46 | سه شنبه دهم دی 1387 •

جنگ تحمیلی

جنگ تحمیلی:

بعد از ظهر دوم مهرماه ۱۳۵۹ تانك هاي لشكر ۶ زرهي عراق وارد سرپل ذهاب شدند، بجز شهر، ارتفاعات كوره موش، بنه دستك و قراوينه نيز در اشغال عراقي ها بود، اين ارتفاعات كه در ضلع شمال غربي و غرب سرپل ذهاب قرار دارند از اهميت سوق الجيشي بالايي برخوردار است.
    «در روز ۲۴ مردادماه ۱۳۵۹ فرماندهان ارشد عملياتي ارتش و سپاه در منطقه غرب و شمال غرب كشور در اتاق لشكر ۸۱ زرهي كرمانشاه جلسه بسيار مهمي با بني صدر و مشاوران نظامي او داشتند. حضور امير سرتيپ قاسم علي ظهيرنژاد، فرمانده نيروي زميني ارتش، برادر مرتضي رضايي، فرمانده وقت سپاه، ابوشريف، سرهنگ صياد شيرازي، برادر محمد بروجردي، ناصر كاظمي، فرمانده سپاه پاوه، احمد متوسليان، فرمانده سپاه مريوان و آقاي آذربان، فرمانده سپاه قصر شيرين را در آن جمع به ياد مي آورم. ابتدا آقايان بروجردي و آذربان به تفصيل از تحركات گسترده سپاه دوم ارتش عراق در امتداد نوار مرزي و گلوله باران مستمر پاسگاه هاي مرزي ما توسط دشمن صحبت كردند. بني صدر و همراهان او اصلاً اين گزارش ها را جدي نگرفتند. مدام به همديگر نگاه مي كردند و پوزخند مي زدند. حتي يادم هست خودم به بني صدر درباره وضعيت بحراني منطقه سرپل ذهاب گزارش مفصلي دادم. به او گفتم آقاي رئيس جمهور در نوار مرزي يك پاسگاه به اسم «تيله كوه» ما داريم يكي هم عراقي ها، سپاه دوم ارتش بعث در پايگاه «تيله كوه» عراق حدود ۱۵۰ دستگاه تانك را جلو كشيده اند و رو به سمت شمال دشت ذهاب آنها را آرايش داده اند ما حتي از دور با دوربين تك تك آنها را شمرده ايم. قشنگ يادم هست دور و بري هاي بني صدر گفتند نه آقا! آنها تانك واقعي نيستند، ماكت تانك اند! مي خنديدند و مي گفتند ماكت هستند» سرپل ذهاب در طول جنگ بیش از 50 بار هدف آتش توپخانه و بمباران هواپیماهای ارتش عراق قرار گرفت و 112 تن شهید و 369 تن مجروح تقدیم انقلاب اسلامی کرد. در اثر جنگ تحميلي 6500 واحد شهري 212 روستا با 8000 واحد روستائي تخريب و با 7976 فقره خسارت كشاورزي وارد شد.

روزهاي نخستين جنگ در سرپل:
    شهرستان سرپل ذهاب با مساحتي بالغ بر ۱۲۷۱ كيلومتر مربع در غرب كشور و منتهي اليه شيب ارتفاعات زاگرس بر سر راه بين المللي تهران - بغداد موسوم به جاده كربلاواقع شده است. سرپل ذهاب با قدمتي بالغ بر ۲۸۰۰ سال با فاصله ۶۶۵ كيلومتري از تهران، از شهرستان هاي مرزي باستاني و زرخير كرمانشاه است. پس از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي، شهرستان سرپل ذهاب يكي از قربانيان آشوب ضد انقلاب بود. توزيع سلاح بين عشاير و عناصر ضد انقلاب، مين گذاري در جاده ها، بمبگذاري در معابر عمومي و نا امن كردن جاده هاي مواصلاتي شهر براي ستون هاي نظامي از جمله آشوب هاي اين منطقه بود. لشكر ۶ زرهي عراق پس از قصر شيرين به سرپل ذهاب آمدند و نيروهاي مدافع اسلام در ۳ گروه با نام هاي گردان مالك اشتر از تيپ يكم لشكر ۸۱ زرهي كرمانشاه، نيروهاي عشاير بومي و سپاه استان همدان از جمله موانع بودند. يكم و دوم مهرماه روزهاي سختي براي سرپل ذهاب بود. شهر تقريباً خالي از سكنه شده بود و گلوله باران آتشبارهاي عراقي تمام امكانات شهري را از بين برده بود. صبح روز بعد عراقي ها در هفت كيلومتري سرپل ذهاب بودند و بعد از ظهر پشت دروازه هاي شهر. سرهنگ بهروز ناصحي نژاد از آن روزها روايت مي كند: «مطلبي كه همه را آزار مي داد، اين بود كه شايع شده بود سرپل ذهاب در حال سقوط است و پادگان ابوذر هم در خطر سقوط قرار دارد. اطلاعاتي كه من داشتم، در اين حد بود كه تعدادي از هلي كوپترهاي ما در پادگان سرپل بودند، ولي نمي دانستم آنها با دشمن نبرد كرده اند يا نه. پس از چند دقيقه كه به اندازه يك سال گذشت، فرمانده گردان دستور فرمانده پايگاه مبني بر اعزام يك تيم آتش به سرپل ابلاغ نمود.»
سوم مهرماه ۱۳۵۹:
    سرپل ذهاب در اشغال بيگانه بود. حسين همداني فرمانده نيروهاي اعزامي سپاه همدان مي گويد: ما خيلي محتاط و آرام آرام خودمان را تا نزديكي شهر سرپل ذهاب جلو كشيديم، ابتدا خيال كرديم كل شهر به دست دشمن افتاده. در مدخل شهر سرپل ذهاب ميداني وجود داشت. بعد از گذر از آن ميدان، انباري متعلق به كارخانه نوشابه سازي قرار گرفته بود و درست روبه روي آن انبار، ساختمان يك مدرسه واقع شده بود. ما رفتيم در اطراف آن انبار نوشابه مستقر شديم، چون متوجه شديم كه در حوالي آن دشمن حضور ندارد. پس از استقرار چند نفر به شهر رفته و گشتي در آن زدند.
    آن روزها پنج - شش نفر از خلبان هاي زبده هوانيروز در پادگان ابوذر مستقر بودند كه فرماندهي واحدشان را علي اكبر قربان شيرودي و احمد كشوري به عهده داشتند. به محض اين كه ما اطلاعات خودمان درباره وضعيت شهر و نحوه استقرار تانك هاي دشمن را به او داديم، يك جلسه توجيهي چند دقيقه اي با رفقايش گذاشت و با سه فروند كبري به سمت تانك هاي عراقي رفت. تانك ها عقب نشيني كردند به سه راهي قره بلاغ و تپه كوره موش.
    يك ستون مكانيزه دشمن، شامل ۳۰ دستگاه نفربر زرهي و خودرو هم كه داشتند با آن تانك فرار مي كردند توسط شيرودي و خلبانان آن دو فروند كبري مورد هدف قرار گرفتند.
    روزنامه كيهان روز ۳ مهر ۵۹ نوشت: «قواي ايران مزدوران عراقي را در مرزهاي سرپل ذهاب محاصره كرد. مقاومت دليرانه نيروهاي ايران در سرپل ذهاب و قصر شيرين ادامه دارد. مواضع از دست رفته يكي پس از ديگري به تصرف در مي آيد. مهاجمان عراقي ۲۰ تانك و ۵ خودرو نظامي را در سرپل ذهاب از دست دادند.» با روشن شدن هوا در روز سوم مهر ده ها تانك براي بازپس گيري منطقه مي آيند. در اين ميان به بدنه رزمندگان اسلامي افرادي اضافه مي شوند كه روحيه رزمندگان را ارتقا مي دهند. رادمرداني چون اصغر وصالي، علي موحد دانش، غلامعلي پيچك. از طرف ديگر فرماندهان بلندپايه ارتش عراق كه گذشتن از سرپل ذهاب را يك هدف استراتژيك مي دانستند، براي محاصره شهر ارتفاعات «بازي دراز» را تصرف كردند.
شهادت علي اكبر شيرودي:
    حضور نيروهاي عراقي بر روي ارتفاعات «بازي دراز» يك تهديد هميشگي بود. در روز يكم ارديبهشت ماه ۱۳۶۰ عمليات دوم بازي دراز با هماهنگي ارتش و سپاه به اجرا درآمد. در اين عمليات كه تا روز نهم ارديبهشت ادامه يافت، نيروهاي تحت فرماندهي عليرضا موحد دانش و سرگرد حسين اديبان حماسه آفريدند، به گونه اي كه شهيد بهشتي در بازديد از منطقه عملياتي گفت: به عرفا بگوييد عرفان، خانقاهش «بازي دراز» است.
    در اين عمليات اتفاق حزن انگيزي افتاد. سرگرد حسين اديبان و عقاب تيزپرواز آسمان غرب علي اكبر قربان شيرودي به لقاء الله پيوستند. چهار ماه بعد در تاريخ ۱۱ شهريور سال ۶۰ عمليات دوم بازي دراز آغاز شد و بالاخره عمليات مطلع الفجر در بيستم آذرماه ۶۰ در غرب سرپل ذهاب صورت گرفت. در اين عمليات كه ۱۷ روز طول كشيد، غلامعلي پيچك فرمانده واحد عمليات غرب كشور هم به شهادت رسيد. شهيد شيرودي جمله معروفي دارد كه خوب است اينجا هم ثبت شود: در اين جنگ ايمان و اعتقاد به خدا و حضرت مهدي (عج) مي جنگد نه تخصص

منافقين و سرپل ذهاب:
    تا سال ها سرپل تقريباً آرام بود تا اين كه روز سوم مردادماه سال ۶۷ فرماندهان عراقي و منافقين وارد سرپل ذهاب شدند و بلافاصله واحدهاي پياده مكانيزه منافقين از تنگه «كل داوود» در نزديكي سرپل حركت خود را آغاز كردند. به اعتراف كارشناسان نظامي آتشي كه آن بعد از ظهر روي گردنه پاتاق مي ريخت، بي سابقه بود.
    در همان روزها عمليات مرصاد شروع شد. دلاورمردان ايران در تنگه چهارزبر جاده اسلام آباد - كرمانشاه به صفوف منافقين زدند. منافقين در آن شرايط حتي نتوانستند آرايش نظامي شان را حفظ كنند. حالاتنگه پاتاق سرزمين انتقام بود. بلندي هاي پاتاق كه چند روز قبل بر جنازه پاك شهدا مي گريست، حالابه عقوبت الهي شادمان است. لشكر شكست خورده منافقين در حالي به پاتاق رسيد كه شيربچه هاي خميني (ره) از ساعت ها قبل انتظارشان را مي كشيدند. اگر تنگه پاتاق به احترام پيكرهاي پاك شهدا «دروازه شهادت» لقب گرفت، در آن روز دروازه مرگ منافقين بود. سرانجام روز دهم مرداد پس از شكست سنگين منافقين، عراق تحت تاثير شكست هايش در جبهه جنوبي و فروپاشي سازمان رزمي منافقين قطعنامه ۵۹۸ را پذيرفت.

سكوهاي تانك :

اين سكوها از مسير كرند به سرپل ذهاب ،قصرشيرين و گيلانغرب احداث شده و تانك هاي منهدم شده ، برروي آن ها قرار گرفته است .

دروازه ي شهادت :

 (تنگه ي پاتاق، مدخل ورودي دشت سرپل ذهاب )؛ نقطه ي پدافندي مهم بين ارتفاعات دالاهو و نوح . در اين مكان رزمندگان اسلام در برابر حمله ي منافقين به دفاع پرداختند. 

پادگان ابوذر:

 (ضلع شرقي دشت سرپل ذهاب )؛ محل استقرار رزمندگان اسلام در طي جنگ تحميلي و نقطه مقاومت در برابرتجاوز دشمن . 

و اما بازي دراز...

 

از سرميل که عبور مي کني و به گردنه بالاطاق مي رسي، روبه رويت از راه دور ،ارتفاعات معروف و استراتژيک بازي داراز را ميبيني که در روزگاري،همان اولين ماه هاي جنگ، شاهد حادثه آفريني هاي فراواني بوده است.اين ارتفاعات رشادت هاي بسياري را ديده است ... روز گاري قدمگاه بهترين بندگان مخلص خداوند بوده است و وجب به وجب آن به خون پاک شهيدي آغشته است .چنانکه سيد شهيدان انقلاب آيت الله بهشتي در وصف آن مي گويد:<<عرفان واقعي، خانگاهش بازي دراز است.>>اين ارتفاعات مسلط است بر شهر مظلومان فاتح (سر پل ذهاب )،شهر استقامت و مظلوميت (قصر شيرين)و شهر مقاوم (گيلانغرب) و(نفت شهر)و...عراقي ها از همان اوايل جنگ اين ارتفاعات را در دست گرفتندو با استفاده ازموقعيت همين ارتفاعات بود که راحت جاده ورودي به سرپل ذهاب –پادگان ابوذر،جاده سرپل ذهاب – گيلانغرب و ... را با آتش توپخانه مسدود کردند،گذشته از اين،به وسيله اين موقعيت ميشد پرواز هواپيماها رو هم کنترل کرد در واقع کليد يا چشم منطقه اينجا بود.اين ارتفاعات به اندازه اي مهم بود که با دستور شخص صدام بالاي آن را اسفالت کردند و نيروهاي زبده اي را براي محافظت از آن گماشته بود.او همچنين مغرورانه گفته بود:<<اگر ايراني ها اين ارتفاعات را پس بگيرند کليد بغداد را هم بهشان مي دهم.>> شيارهاي بازي دراز مشهد بهترين و گمنام ترين سربازان حضرت روح الله (ره)گرديد،چون اين ارتفاعات و تنگه ها بارها بين نيروهاي خودي و متجاوزين دست به دست شدخيلي از مظلومين فاتح هنوز گمنام و دور از ديدگان ما مانده اندو زير خاک ها نظاره گر اعمال ما هستند!

 

عمليات بازي دراز در تاريخ 2/2/1360 آغاز شد و به مدت 8 روز طول کشيدکه دلاوري هاي رزمندگان و سردارني همچون محمد بروجردي، علي اکبر شيرودي، موحد دانش ، کشوري ،محسن چيريک،اصغر وصالي،غلامعلي پيچک، حاج بابا،محسن وزوايي، مهدي خندان و... 54دستگاه تانک و نفربر و 3فروند هواپيما ف2فروند هلي کوپتر،2دستگاه ادوات مهندسي منهدم و 1500نفر کشته و زخمي و 700نفر عراقي اسير شدند و 12 دستگاه تانک و نفربر و5دستگاه ادوات مهندسي به غنيمت گرفته شد .

 


 

 

پادگان ابوذر - سرپلذهاب

پادگان ابوذر - سرپلذهاب

پادگان ابوذر - سرپلذهاب

بمباران هوایی - سرپلذهاب

 

این یک بخش خیلی خیلی کوتاه در مورد جنگ تحمیلی و تاثیر شهرستان سرپلذهاب در جنگ تحمیلی است که واقعا در شان رشادت و دلاوری مردم این شهرستان نیست ، اگر بخواهم این بخش را کامل کنم شاید چند سالی طول بکشد

 

!! نوشته شده توسط رضا حاتمی | 4:11 | دوشنبه نهم دی 1387 •

قلعه یزد گرد

قلعه یزد گرد

پس از ديدن آرامگاه بابايادگار در منطقه ريجاب، به سراغ قلعه يزدگرد ميرويم.  از آرامگاه بابايادگار تا قلعه يزدگرد چيزي حدود 2 ساعت كو‌ه‌پيمايي در ميان جنگل‌هاي بلوط بسيار لذت بخش است، جداي از سختي راه، زيبايي طبيعت در كوهستان‌هاي سرپلذهاب، هر انساني را به وجد مي‌آورد. بالاخره پس از گذشتن از دو كوه بر روي قله سومي كه بسيار مرتفع و مسلط به دشت ريجاب و روستاي زرده است، قلعه يزدگرد نمايان میشود.  قلعه‌اي از لحاظ استحكام در زمان خود يكي از دژهاي بي‌نظير و كاملاً مهندسي ساز در دوران خود با تجهيزاتي كه دشمنان در هيچ دوره‌اي از دوره‌هاي اشكانيان و ساسانيان نتوانستند به آن نفوذ كنند. اين قلعه، قلمرويي معادل 40 كيلومتر مربع وسعت دارد كه شامل 1. ديوار گچي به طول 5/2 كيلومتر، 2. آشپزخانه‌اي كه در پائين قلعه قرار دارد و اهالي اين منطقه بر اين باورند كه غذا در پائين قلعه پس از پخت دست به دست مي‌گشته و گرم به بالاي قلعه مي‌رسيده است.

 

آتشکده ي کويک:

درگورستان کويک ميل صفي است . ازروستاي نوشيروان به موازات نهتر ولاش راهي است که با گذر از ده مويک حسن به کويک ميل صفي رسيده وبه سبب بودن گور صفي نياي بزرگ اهالي اين روستا اين آتشکده هـم دوام آورده است.اين آتشکده 5 در 5.15 متر است ودر بلندي 1.6 آن چهار لچکي ست که برآن گنبدي زده شود .ورودي اين آتشکده تاقي گهـواره يي دارد با پهـناي 0.85 وبلندي 1.23 متر

آتشدان بردعاشقان:

در روستاي کويک مجيد در 1 کـيلومتري ميل صفي است .پس از کويک مجيد ، کويک شمشيره است ونرسيده بروستاي حواس گلپري دردامنه ي کوه چشمه ي کاني امجيرکه هـست و50 متر بالاترظاز آن مهـسنگي بدرازي 10.8 در پهـناي 4.7 وبلندي 6.2 متر است .درروي اين مهـسنگ گودالي به پهـناي 0.95 در 1.55 کنده شده است .بالاي آن اريب کنده شده که نشان ميدهـد آتشگاه بوده است .
 
 
 
آتشگاه سراب ذهاب:
 
در شمال خاوري تپه ي سراب در 300 متري ازراه کنوني بازماند هاي آتشکده يي ديده ميشود به اندازه هاي 4.77 در 5.95 متر از قـلوه سنگ ولابندوديواري به پهـناي 0.6 متر .در دوبر خاور .شمال بخشي از گنبد آتشکده به چشم ميخورد .ورودي تشکده با تاقي گهـواره يي به پهـناي 0.6 وبلندي 1 متر است .بلندي کنوني آتشگه 2.5 متر است.

 
نهر و برج ولاش :

اين نهـر درروستاي نوشيروان است وعـبارت است از بازمانده ي سنگ چين رود . اين نهـر 36 کـيلومتر است واز روستاي پيران در شمال نوشيروان سرچشمه داردو با گذر از نوشيروان به سوي دره ي سرخ ( دله شير) ميرود ودر ميان قـوپي پايان ميگيرد وآثاري از اين سنگ چيني ساساني در جاهايي به چشم ميخورد. ودر شمال روستاي نوشيروان در150 متري نهـر برروي تپه يي برجي به اندازه هاي 25 در 25 متر ديده ميشود وديواري 1.1 متري دارد
!! نوشته شده توسط رضا حاتمی | 1:19 | یکشنبه هشتم دی 1387 •

تاریخچه فوتبال سرپلذهاب

تاریخچه فوتبال سرپلذهاب

 

ورزش فوتبال در سرپلذهاب در سال ۱۳۴۷ در زمین خاکی که در محله شاه عباسی

 (زمین دارائی قدیم )قرار داشت شکل گرفت و بصورت تیمهای محلی به

 رقابت می پرداختنددر سال ۱۳۵۲ تیم منتخب سرپلذهاب با حضور بازیکنانی چون

نعمت مرادی - حسن خسروی ، مراد خرم آبادی ، مرحوم یدالله قنبری ، عزت قنبری ،

منصور نظری ، کریم اختیاری ، شهرام سعادت ، غلامرضا امیدی ،

 عبدالرضا امیدی، حسین شهبازی ،اکبر قنبری ، کریم کرمی ،

 سیروس دباغپور ، محمود کشتکار ،مرادرستمی ، ناوخاص الماسی  ،

مرحوم حسین شهبازی ،مرحوم تیمور فاطمی و .....

 با مربیگری عباس بارانی تشکیل شد و بعد از چند سال بازیکنان دیگری چون

عـزیز حـاتمی ، اسد کشاورز ، احمد صحراکار ، حسن زارعی ، بهروز حیدری ،

 سیروس حیدری ، حسین قلخانی ، مرادمهدوی ، برزو کرمی ،

 فرامرزپیری مقدم ، احمد کارخانه ای  ، کرم کارخانه ای ،یدالله کشاورز ، محمود ا لفتی ،

 نصرت کارگر ،غلامرضا سهرابی ،جهانشاه فرمانی ، محمد سلیمانی ،

علی اشرف جلالوندی ، حمید رضا امیدی ، بهرام بادامی و ....

به این تیم پیوستند . با شروع جنگ تحمیلی تیم منتخب سرپل ذهاب در شهرهای

اسلام آباد و کرمانشاه به فعالیت پرداختند تعدادی از بازیکنان فوتبال

سرپلذهاب میتوان به :

 خـیدان حا تـمی  ، داراب حاتمی . باباخان حاتمی .حمید رضا حاتمی، حبیب تبریزی ،

سید جلال موسوی،اصغرمسکینی ، پرویز ظهرابی ، عباس چرخ انداز ، احمد نبی ئی ،

گودرزلطفی، احمد محمدی ، اکبر پاسیده ، عزت الله مرتضایی ، کوروش دارابی،

بهرام کرمی ،حسین قربانی ، سیروس پور کرمی ، ثمین نیکروش ،

کیوان احمدی ،  ایمان احمدی ،  فرمان احمدی، مرحوم نوروز فرجی، افشین کریمی ، قباد کریمی ،

یادگار رحمانی ،شهریار شکربیگی ،علیشاه شکربیگی ،مرحوم ايرج پروانه ، شادمان

شير محمدي ،شاپور صفري ،‌ رضا شهسواري ، شريف حاتم بيگي ، اشرف بزگدار ،

 حجت حسابي ، گودرز همداني، عادل جلالوندي ، بهزاد شريفيان  ، مهدی محمدی ،

سیروس کرمی ،کوروش کارگر ، محمدحسین قیطاسی ، پژمان گندمکار ،خلیل

پرنیان ،بابک اسدی ،علی قلخانی ،شهریار بالت ، مختار رحمانی ،

مهدی وفایی ، شهریارمرادبیگی  ،اقبال نوروزی، مصطفی رستمیان، مهدی نظری ،

 میر حسن دژ اهنگ ، یادگار رحمانی ،  مسعود فیلی ،  احمد مرادی ، امید بادبرین ،

 حسن کرمی ، مهران شهسواری ،  صالح نیک زاد ،  امین فرمانی ،  ثمین فرمانی ، 

 مرحوم حسن اقا عباسی ،  حمید رضا سلیمان نژاد ،  بهمن فلاحی ،  فرهاد صفری ،

  علیخان و جبار مهکی ، مرتضی خدایی ، حمید نظر ابادی ، علیشاه یوسفی ، علی توانگر ،

 کریم سیمایی . سلیم سیمایی . فرزاد سیمایی،بهمن بوچانی ، علی حیدری ،  کامبیز

 رفتاری، میرزا ساروتی ، شهریار محمدی ، فرزاد کرمی ،  بهروز فرهودی ،  محمد خانوادگی ، 

 فریبرز صیدی ، هوشیار مراد بیگی ، غلامرضا جمشیدی ،  یداله رستمیان ،  حجت حسابی ،

 سید جبارعزیزی  ، کیومرث ابی ، غلامرضا ابی  ،  شهریار محمدی  ، علی شیر مرد  ، 

 حسن کرمی  ،فریبرز محنت فر  ، مجید پرون ،حیدر رضایی تبار  ،  سیف اله جمالی  ،

 خیراله محمدی  ، ایرج حقمرادی  ،مهدی وفایی  ، علی فتحی مهکی  ، عبدالرضا امانی  ،

 یوسف اسکندری  ، عزالدین نوروزی  ،بهزاد نوروزی ، رضا نوروزی ، بهرام احمدی  ، جعفر فاتح فر ،

 مرحوم ولی مبارکی  ، نوراله ریزوندی ، زیدان امیری ،علیرضاپورشرف،فریبرز زارعی،

احمدزرع،نظام امیری،علیشاه یوسفی ،رضا جمشیدی ،مهدی محمدی ،منوچهر چمنی فر،

 رئوف توانگر، شاپور مبارکی  ندریارکرمی مسعودمسکینی رضاهمتی فرهادصفری منوجهرالهی علی بخش

هواسی مختاروبختیار رحمانی علی شیرمرد و.... اشاره کرد

 

همچنین  از داوران فوتبال این شهر می توان به :

حمید رضا حاتمی ،امین فرمانی ، سلمان بیاره ، اعظم امیری فرد ،  سید جبار عزیزی

،شهریار شکربیگی، احمد نبی ئی ، محمد نورائی ، ولی فتاحی فر  و..... اشاره کرد .

 

اعضای هیات فوتبال شهرستان را جهت آشنایی فوتبالدوستان معرفی می کنم

 

آقای حمید رضا حاتمی                      رئیس هیت فوتبال

آقای عزت الله قنبری            نایب رئیس ودبیرهیات

 آقای اقبال نورزی         مسئول کمیته اجرائی وکمیته فوتسال

 آقای اعظم امیری فر                مسئول کمیته داوران

 آقای فرمان احمدی       مسئول کمیته آموزش وخزانه دار

 آقای احمد نبی ئی                  مسئول کمیته پیشکسوتان

 آقای حسن الفتی                   مسئول کمیته انضباطی  

 آقای فرهاد محمدی    مسئول روابط عمومی ودبیر کمیته فوتسال

 خانم زهرا خسروی فر         نایب رئیس بانوان

 

در حال حاضر آقای حمید رضا حاتمی رئیس هیت فوتبال شهرستان سرپلذهاب می باشد

 


 

برگرفته از البوم حمید رضا سلیمان نژاد

بهزیستی سال 76

!! نوشته شده توسط رضا حاتمی | 2:39 | سه شنبه سوم دی 1387 •

نقش برجسته گودرز شاه و قلعه شكر بانو و تپه پولاد و تپه سراب

نقش برجسته گودرز شاه:

 در پایین نقش برجسته آنوبانی نی، نقش برجسته یکی از حاکمان اشکانی سوار بر اسب دیده می شود. شاه اشکانی با بدنی نیم رخ و صورتی تمام رخ حجاری شده است. وی کلاهی شرابه دار بر سر دارد و گوشه های بلند آن بر روی شانه هایش افتاده است. پیِراهن او کوتاه - تا بالای ران – و شلوارش گشاد است. سوار با دست راست افسار اسب را گرفته است. در جلوی او مردی از بزرگان به حالت ایستاده، در حال اهدای گل به شاه، حجاری شده است. در گوشه چپ این نقش، کتیبه ای به خط پهلوی به این مضمون نوشته شده است: «این پیکر خودگودرزشاه بزرگ پسر گیو». همچنین در گوشه سمت راست این نق برجسته، کتیبه دیگری با مضمون «این پیکر خود S روان دژ دار حلوان» نقر شده است.

 

قلعه شكر بانو 

قلعه مريم يا شكر بانو در سرچشمه رودخانه قرع بلاغ در ارتفاع يك صد متري قرار دارد . اين بنا با لاشه سگ و ملات گچ ساخته شده است . اين قلعه را خسرو پرويز براي شكر بانو همسر خود ساخته است.

 

 

تپه پولاد :

یکی از اثار تاریخی که روبه روی روستای زعفران مشرف بر رودخانه ی سراب گرم و در کنار جاده ی سراب گرم به قره بلاغ واقع بوده مصالح ان از ساروج و شکل فیزیکی ان تشابه زیادی با زیج منیژه دارد

 

تپه سراب (قلعه نوشیروان):

تپه سراب در روستای سراب زهاب در 12 کیلومتری سرپلذهاب قرار دارد در بالای تپه بقایای برج مربع شکلی دیده میشود این برج از برج نو شیروان که به قلعه نو شیروان شهرت یافته کوچکتر است و ابعاد ان 20/20 متر و ضخامت دیوارش حدود 100 سانتی متر است

!! نوشته شده توسط رضا حاتمی | 2:35 | سه شنبه سوم دی 1387 •

قلعه منیژه و حوض منیژه

قلعه منیژه:

قلعه منیژه در 2 کیلو متری جاده سرپلذهاب – دیره و در خروجی شهر سرپلذهاب به طرف گیلانغرب واقع شده است وسط این قلعه اکنون زیر کشت است در ضلع جنوبی ان که تقریبا 80 متر از جاده دیره فاصله دارد بنایی دیده میشود که به معابد اتشگاهها شباهت دار . این بنا دارای اتاقی مربع شکل است که ظاهرآ محل اصلی اتشگاه بوده و به وسیله اتاقهای مستطیل شکل دیگر محصور شده است .اتاقهای مستطیل با تاق گهواره ای ساخته شده اند در جدار داخلی اتاقها گذشته از قلوه سنگ از اجرهای به ابعاد 7*38*38 سانتی متر استفاده شده که به شکل عمودی کنار هم تا ابتدای تاق قرار گرفته اند در مورد تاریخ این بنا به احتمال بسیار زیاد مربوط به دوره ساسانیان می باشد.

 

حوض منیژه:

در شمال غربی قلعه منیژه و روستای زعفران قرار دارد. در نزدیکی ان فرورفتگی منظمی به ابعاد 70*50 متر دیده میشود احتمالا اینجا را برای ذخیره اب ساخته اند از این رو ساکنان محل ان را حوض منیژه می نامند

!! نوشته شده توسط رضا حاتمی | 3:5 | یکشنبه یکم دی 1387 •